Complex High-Dimensional Energy Landscapes

September 11 - December 15, 2017

Participant List

Untitled Page

Nestor Aguirre (Los Alamos National Laboratory)
Chris Anderson (University of California, Los Angeles (UCLA))
David Aristoff (Colorado State University)
Lorenzo Boninsegna (Rice University)
Kieron Burke (University of California, Irvine (UCI))
Augustin Chevallier (Université de Nice Sophia Antipolis)
Cecilia Clementi (Rice University)
Jonny Dadras (University of California, Los Angeles (UCLA))
Mauricio del Razo Sarmina (Freie Universität Berlin)
Marco Di Gennaro (University of Basel)
Claudia Draxl (Humboldt-Universität)
Virginie Ehrlacher (École Nationale des Ponts-et-Chaussées)
Axel Gross (Universität Ulm)
Florent Hedin (École des Ponts ParisTech)
Steven Heilman (University of California, Los Angeles (UCLA))
Graeme Henkelman (University of Texas at Austin)
Richard Hennig (University of Florida)
Jan Janßen (Max-Planck-Institut für Eisenforschung GmbH)
Frederic Legoll (École Nationale des Ponts-et-Chaussées (ENPC))
Tony Lelièvre (Ecole des Ponts ParisTech)
Hao Li (University of Texas at Austin)
Mitchell Luskin (University of Minnesota, Twin Cities)
Noa Marom (Carnegie-Mellon University)
Daniel Massatt (University of Minnesota, Twin Cities)
Jörg Neugebauer (Max-Planck-Institut für Eisenforschung GmbH)
Frank Noe (Freie Universität Berlin)
Feliks Nueske (Rice University)
Yvonne Ou (University of Delaware)
Joshua Paul (University of Florida)
Danny Perez (Los Alamos National Laboratory)
Giovanni Pinamonti (Freie Universität Berlin)
Petr Plechac (University of Delaware)
Karsten Reuter (Technical University Munich (TUM))
Biswas Rijal (University of Florida)
Christof Schuette (Freie Universität Berlin)
Yannan Shen (California State University, Northridge (CSU Northridge))
Laura Silva Lopes (École Nationale des Ponts-et-Chaussées (ENPC))
Gideon Simpson (Drexel University)
Justin Smith (University of California, Los Angeles (UCLA))
Andreas Smolenko (RWTH Aachen)
Thomas Swinburne (Los Alamos National Laboratory)
Anne Marie Tan (University of Illinois at Urbana-Champaign)
Pierre Terrier (École Nationale des Ponts-et-Chaussées)
Mira Todorova (Max-Planck-Institut für Eisenforschung GmbH)
Dallas Trinkle (University of Illinois at Urbana-Champaign)
Zofia Trstanova (University of Edinburgh)
Mark Tuckerman (New York University)
David Wales (University of Cambridge)
Ting Wang (University of Delaware)
Xiaoyang Wang (Los Alamos National Laboratory)
Yinan Wang (Los Alamos National Laboratory)
Hao Wu (Free University of Berlin and Zuse Institute Berlin)
Stephen Xie (University of Florida)
Ping Yang (Los Alamos National Laboratory)
Wei Zhang (Free University of Berlin and Zuse Institute Berlin)