Mathematics of Turbulence

September 8 - December 12, 2014

Participant List

Untitled Page

Jonathan Aurnou (University of California, Los Angeles (UCLA))
Diego Ayala (University of Michigan)
Dwight Barkley (University of Warwick)
Hakima Bessaih (University of Wyoming)
Thomas Bewley (University of California, San Diego (UCSD))
Bjorn Birnir (University of California, Santa Barbara (UCSB))
Annalisa Bracco (Georgia Institute of Technology)
Oliver Bühler (New York University)
Friedrich Busse (Universität Bayreuth)
Jean - Luc Cambier (Air Force Research Laboratory)
Colm-cille Caulfield (University of Cambridge)
Sergei Chernyshenko (Imperial College)
Greg Chini (University of New Hampshire)
Navid Constantinou (National and Kapodistrian University of Athens)
Michele Coti Zelati (University of Maryland)
Charles Doering (University of Michigan)
Theodore Drivas (Johns Hopkins University)
Yohann Duguet (Centre National de la Recherche Scientifique (CNRS))
Subrahmanyam Duvvuri (California Institute of Technology)
Bruno Eckhardt (Philipps-Universität Marburg)
Gregory Eyink (Johns Hopkins University)
Aseel Farhat (University of Virginia)
Brian Farrell (Harvard University)
Susan Friedlander (University of Southern California (USC))
Basile Gallet (Commissariat à l'Énergie Atomique (CEA))
John Gibbon (Imperial College)
David Goluskin (University of Michigan)
Anirban Guha (University of California, Los Angeles (UCLA))
Dan Henningson (Royal Institute of Technology (KTH))
Michael Jolly (Indiana University)
Keith Julien (University of Colorado Boulder)
Robert Kerr (University of Warwick)
Alan Kerstein (Sandia National Laboratories)
Taras Khapko (Royal Institute of Technology (KTH))
Joseph Klewicki (University of Melbourne)
David Levermore (University of Maryland)
Daniel Lithio (Indiana University)
Alex Mahalov (Arizona State University)
Raffaele Marino (National Center for Atmospheric Research (NCAR))
Simone Marras (Naval Postgraduate School)
Robert Martin (Air Force Research Laboratory)
Vincent Martinez (Tulane University)
Anna Mazzucato (Penn State University)
Beverley McKeon (California Institute of Technology)
James McWilliams (University of California, Los Angeles (UCLA))
David Nieves (University of Colorado Boulder)
Martin Oberlack (Technische Universität Darmstadt)
Annick Pouquet (National Center for Atmospheric Research)
Samuel Punshon - Smith (University of Maryland)
Pooja Rao (SUNY Stony Brook)
Sebastian Reuther (Technische Universität Dresden )
Ricardo Rosa (Instituto de Matemática - Universidade Federal do Rio de Janeiro)
Philipp Schlatter (Royal Institute of Technology (KTH))
Peter Schmid (Imperial College)
Joerg Schumacher (Technische Universität Ilmenau)
Susana Serna (Institute for Pure and Applied Mathematics)
Yi-Kang Shi (Johns Hopkins University)
Maurits Silvis (University of Groningen)
Andre Souza (Georgia Institute of Technology)
Edward Spiegel (Columbia University)
Julia Stawarz (University of Colorado Boulder)
Andrew Tapay (Indiana University)
Roger Temam (Indiana University)
Jean-Luc Thiffeault (University of Wisconsin-Madison)
Edriss Titi (Weizmann Institute of Science)
Karen Zaya (University of Michigan)