Multiscale Geometry and Analysis in High Dimensions

September 7 - December 17, 2004

Participant List

Untitled Page

Ery Arias-Castro (University of California, San Diego)
Richard Baraniuk (Rice University)
Mikhail Belkin (Ohio State University Newark)
Gregory Beylkin (University of Colorado, Boulder)
Matthew Blair (University of Washington)
Achi Brandt (Weizmann Institute of Science)
Emmanuel Candes (Stanford University)
Håkan Carlqvist (KTH (Royal Institute of Technology), Stockholm)
Jason Chung (Hokkaido University)
Ronald Coifman (Yale University)
Laurent Demanet (Massachusetts Institute of Technology)
David Donoho (Stanford University)
Catherine Dupuis (University of British Columbia)
Michael Elad (Technion - Israel Institute of Technology)
Jochen Garcke (Universität Bonn)
John Garnett (University of California, Los Angeles (UCLA))
Anna Gilbert (University of Michigan)
Michael Griebel (Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn)
Stefan Henn (Heinrich-Heine University Duesseldorf, Germany)
Felix Herrmann (University of British Columbia)
Xiaoming Huo (Georgia Institute of Technology)
Alfred Inselberg (Tel Aviv University)
Peter Jones (Yale University)
Jonathan Kaplan (Stanford University)
Nkem Khumbah (North Georgia College and State University)
Angela Kunoth (Technische Universtitat München)
Dan Kushnir (Weizmann Institute of Science)
Triet Le (Yale University)
Kathryn Leonard (California Institute of Technology)
Ronny Machluf (Weizmann Institute of Science)
Mauro Maggioni (Duke University)
Michael Mahoney (Yahoo! Research)
Francois Malgouyres (University of Paris 13)
Roberto Facundo Memoli Techera (University of Minnesota)
Francois Meyer (University of Colorado, Boulder)
Martin Mohlenkamp (Ohio University)
Yassir Moudden (Commissariat à l'Énergie Atomique (CEA))
Paul Mueller (Johannes Kepler Universität Linz)
Boaz Nadler (Yale University)
Andrea Nahmod (University of Massachusetts, Amherst)
Robert Nowak (University of Wisconsin-Madison)
Rafail Ostrovsky (University of California, Los Angeles (UCLA))
Jill Pipher (Brown University)
Peyman Poor Moghaddam (University of British Columbia)
Yuval Rabani (Technion - Israel Institute of Technology)
Justin Romberg (Georgia Institute of Technology)
Naoki Saito (University of California, Davis (UC Davis))
Alon Schclar (Tel-Aviv University, Israel)
Raanan Schul (University of California, Los Angeles (UCLA))
Joerg Schumacher (Philipps University)
Ilya Sedelnikov (Tel-Aviv University, Israel)
Xilin Shen (University of Colorado, Boulder)
Hart Smith (University of Washington)
Jean-Luc Starck (Commissariat à l'Énergie Atomique (CEA))
Martin Strauss (University of Michigan)
Jan-Olov Strömberg (Royal Institute of Technology (KTH))
Jared Tanner (University of Edinburgh)
Trevor Tao (University of Adelaide)
Demetri Terzopoulos (UCLA)
Christoph Thiele (University of California, Los Angeles (UCLA))
Luminita Vese (University of California, Los Angeles (UCLA))
Kevin Vixie (Washington State University)
Alexander Volberg (MSU)
Michael Wakin (California Institute of Technology)
Rebecca Willett (Duke University)
Roland Wilson (University of Warwick)
Hong Xiao (University of California, Davis (UC Davis))
Katsu Yamatani (Shizuoka University, Japan)
Itay Yelin (Tel-Aviv University, Israel)
Hongyuan Zha (Pennsylvania State University)
Zhenyue Zhang (Zhejiang University)
Jim Zhao (UC Davis)